Dövme,Çil,Benler ve Diğer Lekelerin Lazer İle Tedavisi

Dövme,Çil,Benler ve Diğer Lekelerin Lazer İle Tedavisi

İlerleyen yaş, güneş ışınları ve çeşitli sebeplerle oluşan deri lekelenmeleri çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Ancak teknoloji bu soruna da çözüm sunuyor. Lazerle artık bu lekelerin tedavisi çok kolay bir şekilde uygulanmaktadır.

İlerleyen yaş, güneş ışınları ve çeşitli sebeplerle oluşan deri lekelenmeleri çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Ancak teknoloji bu soruna da çözüm sunuyor. Lazerle artık bu lekelerin tedavisi çok kolay bir şekilde uygulanmaktadır.
Lekeler,çiller, benler daha çok güneşe uzun süre maruz kalan yüz,kol gibi açık alanlarda daha fazla oluşur.

Deri lekelenmeleri ilerleyen yaş ve güneş ışınlarının yanı sıra hormonal, genetik faktörler, ilaç ve kozmetik kullanımı ve metabolik hastalıklar sebebiyle de oluşabilir. Lekelenme doğumsal olabileceği gibi, sonradan da edinilebilir. Derinin en üst tabakası veya deri altı tabaka ile ilişkili olabilen lekelenme, mekanizma olarak deride melanin pigmentinin artışına veya melanin-dışı pigment birikimine bağlı olarak ortaya çıkar.
Çoğu zaman kozmetik problemden ibaret olan deri lekelerinin bazıları kansere dönüşüm olasılığı barındırır. Güneş ışınlarının yalnızca lekelenme oluşumunda değil, oluşmuş leke bölgelerinin kararmasında ve leke üzerinde kanser oluşumunda da önemli rolü bulunmaktadır. Leke tedavisinde en temel prensip güneşten uygun şekilde korunmadır. Bu sağlandıktan sonra lekelenmenin tipine göre uygun tedavi seçenekleri gözden geçirilebilir. Genel olarak lekelenme ne kadar yüzeyselse ve ne kadar yeni ise, tedaviye yanıtı o derece olumlu olur.      
                
Q-switch lazer:
 Dövme, Ota Nevüs, melazma ve efelit gibi pigmente lezyonların tedavisinde mükemmel etkiler yaratan bir cihazdır. 1064Nm ve 532nm’deki iki farklı dalga boyunu kullanarak, iyi kalitede lazer ışınları üretir. Ciltteki gözenekleri  küçültme, sivilce gibi semptomları tedavi edebilir ve sadece birkaç uygulama ile ağrısız bir şekilde cildin elastikiyetini arttırır. Bunlara ek olarak, hastanın günlük yaşantısını etkilemeden çok kısa iyileşme süresi ile en güvenli tedavi yöntemidir. Hasta tedaviden hemen sonra makyaj yapabilir. 

Fraksiyonel lazer:   Yüz kırışıklıklarının, Sivilce izlerinin, Cerrahi veya travmaya bağlı oluşmuş deriden kabarık izlerin ve cilt lekelerinin tedavisinde 1996 yılından beri güvenle kullanılmaktadır.
Derinin üst tabakasının(Epidermis) kontrollü bir şekilde soyulmasını, yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakılmasını sağlar. Tüm yüz kırışıklıkları Cilt Yenileme işlemi ile tedavi edilebilmekle beraber, özellikle güneş hasarının dudak ve göz etrafında oluşturduğu kırışıklıklarda en iyi tedavi şekillerinden biri olarak bilinir. Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izler tedavi edilebilir, fakat derin(çökük) izlerin tamamı iyileşmeyebilir. Yüzdeki birçok iyi huylu yaşlılık belirtileri de kolaylıkla tedavi edilebilir.
Bu işlem sayesinde yüz germe ameliyatı sonucunda elde edilen gibi yüzde bir gerginlik oluşmaz. Ağız etrafı ve göz etrafındaki çizgiler yüz gerdirme ile iyi tedavi edilemezken; Cilt Yenileme işlemi ile bu bölgeler çok iyi seviyelere getirilebilir. Bazen yüz germe ameliyatı ile birlikte de kullanılmaktadır. Tedavi  öncesi tedavi edilecek alana EMLA krem sürülür.Uygulama sonrasında  cildin güneşe en hassas olduğu dönemdir ve hastanın önerilen güneş koruyucuları kullanması sağlanır. Ayrıca bu renk değişikliğinin kapatıcı makyajlarla örtülmesi de mümkündür.  Birçok vakada deri çizgilerinde orta veya belirgin azalma, hatta deri rengi ve dokusunda düzelme ve sağlıklı bir cilt görüntüsü oluşur.

yellow-triangel sky-triangel